گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > واکنش خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ رئیس‌جمهور کرواسی به خبر جعلی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مورخ 8/5/1398


  چاپ        ارسال به دوست

واکنش خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ رئیس‌جمهور کرواسی به خبر جعلی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مورخ 8/5/1398

 

واکنش خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ رئیس‌جمهور کرواسیبه خبر جعلی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مورخ 8/5/1398

 

تکذیب خبر روزنامه صهیونیستی جروزالم پست از سوی رییس جمهور کرواسی

 

نشریه یوترنی لیست در تاریخ 31/7/2019 (9 مرداد 1398)، تکذیبیه خانم کیتارویچ رئیس جمهوری کرواسی در رابطه با دیدار 3 روزه از اسرائیل تحت عنوان «تکذیبیه خانم کلیندا گرابار کیتارویچ را منتشر کرد و می نویسد رئیس جمهوری، ادعای رسانه اسرائیلی را تکذیب می کند. یوترنی لیست به نقل از ایشان می نویسد : «من نگفتم، من به غیر از نشست خبری، مصاحبه و بیانیه ای با خبرنگاران نداشتم».

تیتر روزنامه : تکذیبیه خانم کلیندا گرابار کیتارویچ

 

رئیس جمهوری ادعای رسانه اسرائیلی را تکذیب می کند : «من  نگفتم، من به غیر از نشست خبری، مصاحبه و بیانیه ای با خبرنگاران نداشتم.»

 

خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ رئیس‌جمهور کرواسی، قبل از ظهر روز چهارشنبه 9 مرداد 1398، درخصوص مطلب منتشر  شدهاز سوی روزنامه جروزالم پست که واکنش های شدیدی را در کرواسی و در بوسنی و هرزگویین برانگیخته است، اظهار نظر کرد. یادآوری می شود، به نقل از روزنامه جروزالم پست، رئیس‌جمهور در طول جلسه با رووین ریولین رئیس‌جمهور اسرائیل گفته بود که بوسنی و هرزه گویین تحت کنترل اسلام مبارزی است که در برخی دیدگاه ها (مواضع) غالب هستند. امروز، رئیس‌جمهور ادعای جروزالم پست را انکار می کند : «من این اظهارات را نگفتم، مطلقا نگفتم. وقتی با رولین رئیس‌جمهور درخصوص بوسنی و هرزه گویین صحبت کردم، گفتم که ما می خواهیم  بوسنی و هرزه گویین و همه کشور های همسایه را در اسرع وقت در اتحادیه اروپایی ببینیم. من این نکته را قبل از جلسه  با رئیس‌جمهور رولین و نتانیاهو در نشست خبری، عنوان کردم. خانم کیتارویچ مجددا تاکید می کند : "غیر از دو نشست خبری، هیچگونه بیانیه و مصاحبه ای با خبرنگاران نداشته ام".

خانم کیتارویچ در خصوص واکنش های شدید ایجاد شده در بوسنی و هرزه گویین می گوید: "این در واقع واکنشی نسبت به تحلیل خبرنگار (اسرائیلی) بوده است و تکرار می کنم، من این تحلیل و برداشت تند، مبنی بر مقایسه کرواسی با فاشیسم و نازیسم را رد وکاملا تکذیب می کنم و آنرا کاملا مزخرف می دانم. من فکر می کنم : زمان آن رسیده  که در مورد روابط بین کرواسی و بوسنی و هرزه گویین تفکر و چاره جویی کنیم. لکن،‌ متاسفانه دقیقا برعکس، در این اواخر شاهد یک سری گام ها و اقدامات تهاجمی بوسنی علیه کرواسی هستیم، از جمله اتهام های مربوط به کار غیر قانونی سرویس امنیتی ما (کرواسی) در بوسنی و هرزه گویین و تهدیدات قضایی و حقوقی بوسنی و هرزه گویین  به دلیل احداث پل پلیشتس هستیم". کیتارویچ افزود : "ما باید در مورد همکاری و اینکه چگونه می توانیم در گشایش مشکلات به یکدیگر کمک کنیم، صحبت کنیم.کرواسی اینجا است و آمادگی کمک برای اصلاحات به کشورهای همسایه از جمله به بوسنی در روند الحاق هر چه سریعتر به اتحادیه اروپا را اعلام می دارد".

یوترنی لیست در ادامه می نویسد، امروز صبح (9 مرداد 1398)، واکنش دفتر رئیس جمهوری که به نظر می رسد خطاب  به سیاستمداران بوسنی و هرزه گویین است، نیز منتشر شد. در واکنش پانتوفچاک (ساختمان دفتر ریاست جمهوری) آمده است : در روابط بین کشورها این خیلی غیرمعمول است که براساس اظهارات تائید نشده رسانه ها، واکنش نشان دهید. هر کشوری  ابتدا باید از سفیر خود در کرواسی تقاضا کند که ادعاها را بررسی و سپس متناسب با آن واکنش نشان دهد.

 

یادآوری می شود در آخرین روز سفر رسمی خانم کلینداگرابار کیتارویچ رییس جمهور کرواسی به سرزمین های اشغالی، روزنامه جروزالوم پست در تاریخ 8/5/1398،‌ مطلبی را منتشر کرد که موجب واکنشهای تندی از سوی مقامات و شخصیت های بوسنی هرزه گویین شد و بازتاب زیادی در رسانه های این کشور بجای گذارد. خبرگزاری رسمی کرواسی (هینا) و روزنامه یوترنی لیست بازتاب این موضوع در رسانه های بوسنی هرزوگویین را منعکس و پوشش داده اند.

 

 


١٧:٠٦ - 1398/05/23    /    شماره : ٥٨٣٦٧٦    /    تعداد نمایش : ١٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران